Akasan Hakkında

Adana Organize Sanayi Bölgesi’nde 105.000 m2 açık alan üzerinde; hammadde ve mamul ambarları, buhar enerjisi üretim tesisleri, teknik ve idari ofisleri ile 25.000 m2 kapalı alanda kurulu bulunan AKASAN’ ın temeli 1995 yılında atılmıştır. İki yıl gibi kısa bir zamanda tamamlanan AKASAN, 1997 yılının Eylül ayında üretime geçmiş ve ülkemiz ekonomisine kazandırılmıştır.


AKASAN değişime açık olup stratejik duyarlılığa sahiptir, takım çalışması ve çözüm üretme odaklı yaklaşımlara sahiptir. AKASAN sektörümüzde bir model olup pazardaki gelişmelere uygun olarak gereken doğrultuda ilerlemektedir. Dünya pazarında gelişmeleri çok yakından takip etmektedir.


Yaklaşık 20 yıldan beri hizmet veren AKASAN her zaman müşteri memnuniyetini ön planda tutarak günümüze kadar ilerleyerek ve yükselerek varlığını sürdürmüştür. Bu süreç içendeyse oluşturduğu kendine has şirket kültürü ve değerleriyle iyiyi başarmayı hedeflemiştir. Şirketin hedefi dünya pazarına uygun gelişmeler sağlamak, dinamik ve eğitimli personeliyle ve çalışanlarıyla Avrupa teknoloji ve standartlarına göre faaliyet göstermek ve yeniliklerle yola devam etmektir. Bu rekabetçi ve hızlı değişen pazarda AKASAN müşteri memnuniyetini sağlamak ve en iyi kaliteyi sunmak için çabalamaktadır.


Bu amaçla kağıt karton geri dönüşümü yaparak ambalaj ve iplik sanayisinin gereksinim duyduğu, “Test liner”, “Fluting” ,”Power Fluting”, “High Power Fluting”, “Gri Karton”, “İmitasyon Kraft”, “İmistasyon NSSC” gibi sanayi türü kağıt (bu sektörlerin ana girdi olarak kullandığı ara mal) üretimi yapan AKASAN, 2900 mm bobin genişliği ile yıllık 38000 ton kapasitede üretim yapmakta, üretimin her aşamasındaki kalite kontrol sistemiyle de sektörün kağıt talebini yüksek kalitedeki ürünleri ile karşılamaktadır. Tesis 365 gün 24 saat üretim yapacak şekilde vardiyalı sistemle çalışmaktadır.


AKASAN, Sektörde yarattığı kalite ve teknoloji birikimini, sürekli olarak kullanarak yatırımlarına devam etmektedir. Bu kapsamda; AKASAN ambalaj sektörüne verdiği hizmetlere bir yenisini daha eklemiş, 2015 yılında başlamış olduğu “Selülozla Üretim ARGE Çalışmaları” ile %95’ i yurt dışından ithal edilen Kraft kâğıt üretimine 2016 yılının Ocak ayından itibaren başlamıştır.


Yeni ürünlerin ve üretim süreçlerinin geliştirilmesi, yeni pazarlara girilmesi, AKASAN’ ın önümüzdeki dönemde gerçekleştireceği hedeflerinden sadece birkaçıdır.


AKASAN İLE ÇALIŞMANIN VERDİĞİ KAZANÇLAR


Firmalar için özellikle ürün tedarik hızı,  stok maliyetlerini azaltmak ve müşterilerine anında cevap verebilmek rekabet açısından önemlidir. Özellikle stok bulundurarak çalışmak firmalara; kira, elektrik, ısıtma, soğutma, vergi giderleri, sermaye maliyeti, birim stok değeri ve stoğa bağlanan paranın faizleri düşünüldüğünde, yaklaşık birim envanter değerinin %15-20’ si kadar ek maliyet oluşturmaktadır.


Bu noktada AKASAN özellikle başarı ile üretmiş olduğu Kraft Kağıt için; ülkemiz Kraft ihtiyacının %95 ‘ inin ithalat ile sağlandığı ve asgari 30 gün nakliye süresi ile tedarik edilebildiği düşünüldüğünde, firmalara rekabetçi stok desteği sağlamış olur. Siparişe dayalı üretim yapabildiği ve ürünleri kısa sürelerde teslim edebildiği için, AKASAN ile çalışmaya başlamanın tüm ürünlerde firmalara %15-20 kazanç sağlayacaktır.